Ezeket látta már?

Megvan a hosszú élet titka: ha erre figyel, akár 100 évig is élhet

Színes
2024. október 04. 08:04
mi a hosszú élet titka

Hogy mennyi ideig élnek az emberek, és mi a hosszú élet titka, az régóta foglalkoztatja a kutatókat, a mögöttes folyamatok felderítése azonban nem könnyű.

Egykor ritkának számított, hogy valaki megélje a 100 éves kort, mostanra azonban ők alkotják a világ népességének leggyorsabban növekvő demográfiai csoportját. Olyannyira, hogy számuk az 1970-es évek óta nagyjából tízévente megduplázódik – írja a Science Alert. Befolyásolja a genetika, az életmódbeli tényezők, és az is, hogy ezek miként hatnak egymásra az ember életében.

Vérvizsgálattal elemezték a öregedés összefüggéseit

A svédországi Karolinska Intézet kutatásában 44 ezer svéd ember adatai szerepeltek, akik 64-99 éves koruk között estek át egy állapotfelmérésen. A résztvevők egészségét 35 éven át követték nyomon. Közülük 1224-en érték meg a 100 éves kort, ami a teljes csoport 2,7 százalékát jelenti. A százévesek túlnyomó többsége (85 százaléka) nő volt.

A kutatók összesen 12 biomarkert vizsgáltak a vérben, olyanokat, amelyek a gyulladásokhoz, az anyagcseréhez, a máj- és veseműködéshez, valamint a lehetséges alultápláltsághoz és anémiához kapcsolódnak. Mindezeket a korábbi vizsgálatok az öregedéssel és a halálozással is összefüggésbe hozták.

A gyulladáshoz kapcsolódó biomarker a húgysav volt, ami bizonyos élelmiszerek emésztése során keletkezik a szervezetben. Emellett megvizsgálták még az összkoleszterint és a glükóz szintjét, valamint a májfunkcióval kapcsolatos markereket.

Emellett figyeltek még a veseműködéshez kapcsolódó keratinra, a vasra és a vaskötő kapacitásra is, amelyek az anémiához – vagyis a vérszegénységhez – kapcsolódnak.

A kutatók azt találták, hogy azoknál, akik megélték a 100 éves kort, a hatvanas éveiktől kezdve általában alacsonyabb volt a glükóz-, kreatinin- és húgysavszint.

Érdemes követni a vese- és májértékeket

Modig szerint még ha az általuk felfedezett különbségek összességében meglehetősen csekélyek is voltak, potenciális kapcsolatra utalnak az anyagcsere egészsége, a táplálkozás és a kivételes hosszú élettartam között.

Nem tűnik túlságosan vad gondolatnak ugyanakkor az, hogy a táplálkozás és az alkoholfogyasztás befolyásolhatja ezeket. A kutatók hangsúlyozzák, a kor előrehaladtával érdemes lehet nyomon követni a vese- és májértékeket, valamint a glükóz- és a húgysavszintet.

Összegezve

  • A 100 évesek száma folyamatosan növekszik, és nagyobb részben nők alkotják ezt a demográfiai csoportot.
  • A kutatás 12 biomarkerrel vizsgálta a vérben található jelzőket, amelyek az öregedéssel és halálozással vannak összefüggésben.
  • A húgysav, glükóz és kreatinin szintje a hatvanas éveiktől kezdve alacsonyabb volt azoknál, akik megélték a 100 évet.
  • A kutatók szerint az anyagcsere egészsége, táplálkozás és kivételes hosszú élettartam között potenciális kapcsolat van.

Olvasta már?

Mitől fáj a hasam a jobb oldalon?
Cikkajánló

Mitől fáj a hasam a jobb oldalon?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# máj # vese # anyagcsere # öregedés # életkor # gyulladás # hosszú élet titka # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés