Vigyázat! A hétfők veszélyt jelentenek az egészségre!
Ha nem utálja még eléggé a hétfőket, most fogja.
A legtöbb ember számára a hétfő nem más, mint egy kávéval indított újabb munkahét kezdete. De mi van akkor, ha a testünk valóban utálja a hétfőt – annyira, hogy akár az egészségünket is veszélyeztetheti? Egy friss kutatás szerint a hétfői nap nemcsak a hangulatunknak, hanem a szívünknek is ártalmas lehet.
A test hétfői sokkja
A ScienceAlert folyóiratban ismertetett tanulmány szerint a hétfő reggelek hatással vannak a test biológiai működésére, különösen a szív- és érrendszerre. A kutatók szerint a stresszhormonok szintje (különösen a kortizol), jelentősen megugrik hétfőnként, amikor az ember visszatér a munkába vagy az iskolába – ez pedig növeli a szívroham kockázatát.
Ez a jelenség nem újkeletű: korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy a hétfő reggelekhez köthető a legnagyobb számú szívinfarktus és hirtelen szívhalál. A mostani kutatás azonban részletesebben feltérképezte a hétfői naphoz kapcsolódó biológiai változásokat, és arra jutott: ez a nap tényleg megterhelőbb a szervezet számára, mint a hét többi része.
A közérzet is rosszabb hétfőn
A New York Post egy szintén friss elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a hétfőhöz társított negatív érzések – például a szorongás, kedvetlenség vagy kimerültség – nem pusztán pszichológiai jelenségek. Ezek valódi, fiziológiai következményekkel járnak: magasabb vérnyomással, alvászavarokkal, ingerlékenységgel és gyengült immunrendszerrel.
Az emberek ugyanis a hétvégi ritmus után nehezen térnek vissza a hétköznapi tempóba, különösen, ha nem figyelnek oda az alvás minőségére vagy a szabadidő egyensúlyára. Ez a „hétfő-szindróma” – vagy angolul „Mondayitis” – egyre inkább bizonyítottan valós testi és lelki megterheléssel jár.
Veszélyes hétfők - még nyugdíj után is
Egy friss kutatásban az is kiderült: a résztvevők többsége hétfőnként tapasztalt gyakoribb fejfájást, emésztési zavarokat és koncentrációs nehézségeket. Az adatok alapján a kutatók azt állítják, hogy a hétfői naphoz köthető biológiai stresszreakciók annyira markánsak, hogy már önálló egészségügyi kockázati tényezőként is kezelhetők lennének - írja a Female First. A szakértők úgy vélik, hogy a hétfőnként 19 százalékos növekedés tapasztalható a szívrohamok számában.
Érdekesség, hogy ez még akkor is megfigyelhető, miután valaki nyugdíjba megy.
- Ez nem a munkáról szól, hanem arról, hogy a hétfők mennyire mélyen bevésődtek a stressz-fiziológiánkba, még a karrierünk vége után is - mondta Tarani Chandola professzor, a Hongkongi Egyetem kutatásának vezető szerzője.
Mit tehet a hétfői szorongás és lehangoltság ellen?
Bár a hétfő elkerülhetetlen, néhány szokás segíthet enyhíteni a hatását:
- Próbáljon már vasárnap este egyenletesebb alvási rutint kialakítani.
- Hétvégén is ébredjen közel azonos időpontban, mint hétköznap (vagy legalább ne csússzon el túlzottan)
- kezdje a hétfőt enyhébb tempóval, ha teheti (például ne a legstresszesebb feladatokat időzítse hétfő reggelre).
- Reggelente szánjon időt lassabb, nyugodtabb indulásra, akár néhány perces légzőgyakorlatot is beiktathat.
Ha ezt megtudja, még jobban utálja majd a hétfőket
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!