Gyomorégésnek hitte az igazgató, de tévedett! Így derült ki, hogy 3. stádiumú nyelőcsőrákja van
Egy stresszes munkanap, egy sietve bekapott panini, és egy kínos jelenet a metrón – így kezdődött a brit üzletember története.
A stressz, a gyomorégés és a sietős étkezés sokunk életének megszokott része. Egy brit értékesítési igazgató számára is az volt – egészen addig, amíg egy gyorsétkezés közben nem kezdett fuldokolni. Később kiderült: előrehaladott nyelőcsőrákja van, amely már a nyirokcsomóiba is átterjedt.
Egy sonkás panini és a metró: így kezdődött minden
2023 novemberében, egy sűrű nap közepén a férfi egy londoni kávézóban vett magának egy paninit és egy palack vizet. A Farringdon metróállomásnál sietve evett, a mozgólépcsőn állva harapott bele az ételbe. Egy falat azonban megakadt a torkában, és bár próbálta vízzel lenyelni, a metrókocsiban hányni kezdett. A jelenet megalázó volt – de valójában életmentőnek bizonyult.
Évek óta volt gyomorégése – és senki sem vette komolyan
„Visszagondolva, mindig is volt gyomorégésem, de én ezt egy idő után már teljesen normálisnak tartottam” – mesélte el Sam a Telegraph-nak. „A baráti körömben mindenki elfoglalt, nagy nyomás alatt álló, fiatal családos negyvenes, a stressz és a gyomorégés számunkra az élet megszokott velejárója volt.”
A baráti körében is mindenki hordott magánál savlekötőt, és gyakran viccelődtek azon, melyik márka hat jobban. A férfi ráadásul stresszes munkát végzett a világ egyik legnagyobb autóipari cégénél, két kisgyermek mellett próbált egyensúlyt tartani, és épp bírósági eljárásban volt egy ingatlanügy miatt.
Az állandó feszültség, a gyors étkezések, a savlekötők rutinszerű használata mind részei lettek a mindennapjainak.
Az első orvosi válasz: savlekötő, semmi több
A paninis eset után felkereste háziorvosát, aki lansoprazolt írt fel – ez egy gyakori savcsökkentő. A kezelés 30 napig tartott, ez idő alatt valóban enyhültek a tünetek. Ám ezután ismét megjelent a szorító érzés a torokban, különösen evéskor.
Egy tavaszi családi nyaraláson Spanyolországban egy steakdarab újra beszorult a mellkasába. Bár próbált viccet csinálni a helyzetből, belül már tudta: valami komolyabb gond lehet.
Második próbálkozás az orvosnál – de még mindig savlekötő
Visszatérve újra orvost hívott. A válasz? Ismét savlekötő, hosszú távra. A férfi azonban ekkor már érezte, hogy ez nem lehet elegendő. Ismételt kérésére végül átirányították egy olyan háziorvoshoz, aki gasztroenterológiai tapasztalattal is rendelkezett – ő javasolta az endoszkópiát, ha a páciens aggódik.
Az endoszkópia: szembenézés az igazsággal
A vizsgálatra a slough-i Wexham Park Kórházban került sor. A férfi nem kért altatást, mert dolgozni akart másnap. Miközben bent feküdt a vizsgálószobában, a menyasszonya és kisfia az előtérben vártak rá.
A vizsgálat közben Dr. Ali, a gasztroenterológus orvos aggodalmas tekintettel fordult hozzá:
„Nem tudok hivatalos diagnózist mondani, mert még nincs biopszia, de nagyon meglepődnék, ha nem lenne nyelőcsőrákja. Egy hatalmas daganat van a torkában.”
A diagnózis megrendítő volt. Nem a sav, nem a stressz – hanem rák, méghozzá harmadik stádiumban.
Amire senki sincs felkészülve
A férfi legnehezebb pillanata nem az volt, amikor meghallotta a diagnózist – hanem amikor ezt el kellett mondania a menyasszonyának és a fiának, akik két éve már elveszítették Miminek, a párjának a mostohaapját rákban. A félelem, a bizonytalanság, az idő sürgetése mind ránehezedett a családra.
A biopszia megerősítette: a rák kiterjedt a nyirokcsomókra, de nem adott áttétet más szervekre. Ez lehetővé tette az egyetlen esélyt kínáló kezelést: kemoterápiát, majd gyógyító szándékú műtétet.
Glastonbury és házasság – kemoterápia mellett
Hat héttel a diagnózis után, 2024. június 27-én megkezdődött a kemoterápia. Másnap a férfi, minden félelme ellenére, elutazott a Glastonbury fesztiválra, ahol a párja 40. születésnapját ünnepelték. Egy glamping sátorban, a Coldplay koncertjén, gyermekével a vállán táncolt hajnalig – életének legnehezebb szakaszában.
Röviddel ezután összeházasodtak a windsori Guildhallban, szűk körben, 30 baráttal. Az esküvő szimbolikus zárása volt egy hosszú, halogatott közös útnak – és egy új kezdetnek is.
Hat héttel a diagnózis után, 2024. június 27-én megkezdődött a kemoterápia. Másnap a férfi, minden félelme ellenére, elutazott a Glastonbury fesztiválra, ahol a párja 40. születésnapját ünnepelték.Röviddel ezután összeházasodtak a windsori Guildhallban, szűk körben, 30 baráttal. Az esküvő szimbolikus zárása volt egy hosszú, halogatott közös útnak – és egy új kezdetnek is.
Forrás: telegraph
A műtét: modern technológia, minimális hegek
A műtétet a Royal Surrey Kórházban végezték, robotasszisztált eljárással. Az orvosok eltávolították a nyelőcső nagy részét, és a gyomorhoz csatlakoztatták a megmaradt szakaszt. Bár 11 órán át tartott az operáció, a férfi másnap már sétált, egy héten belül pedig elhagyhatta az intenzív osztályt.
Új étrend, új élet
A műtét után 10 kg-ot fogyott, és ma is csak puhább ételeket eszik. Ragaszkodik a kisebb adagokhoz, de lassan bővíti az étrendjét. Karácsonykor pulykát evett kenyérmártással, a holdújév ünnepén pedig először evett újra kacsapalacsintát – kedvencét.
2025 januárjában rákmentesnek nyilvánították. A bejelentés nem volt pezsgőbontós pillanat – inkább egy kimerítő utazás lezárása, ami mentálisan is megviselte.
Mi jön most?
A férfi jelenleg futni kezdett, hogy megerősítse testét és lelkét. Októberre ultramaratonra készül, hogy adományokat gyűjtsön a gyomorégés megelőzésével és a nyelőcsőrák korai felismerésével foglalkozó alapítványoknak.
„Bárcsak tudtam volna évekkel ezelőtt, hogy a gyomorégés nem csak kellemetlen, hanem veszélyes is lehet.”
Mit vihetünk magunkkal ebből a történetből?
- A gyomorégés nem mindig ártalmatlan, főleg ha tartós.
- A Barrett-nyelőcső a reflux szövődménye lehet, amely rosszindulatú daganattá fejlődhet.
- A nyelési nehézségek, torokszorítás érzése nem normális – kivizsgálást igényelnek.
- A legmodernebb orvosi kezelések és az emberi kapcsolatok ereje együtt életet menthetnek.
Gyakori kérdések a nyelőcsőrákról
Mi az a nyelőcsőrák?
A nyelőcsőrák a nyelőcsőben, azaz a garatot a gyomorral összekötő tápcsatorna szakaszán alakul ki. A daganatos megbetegedések mintegy 2%-át teszi ki, és a legrosszabb túlélési arányú daganatok közé tartozik. Két fő típusa van: a laphámsejtes karcinóma (gyakoribb dohányosoknál, alkoholfogyasztóknál) és az adenokarcinóma (gyakrabban társul refluxhoz és túlsúlyhoz).
Mik a nyelőcsőrák leggyakoribb okai?
A betegség kialakulásának kockázatát több tényező is növeli:
- Kezeletlen krónikus refluxbetegség (GERD) vagy gyomorégés
- Dohányzás
- Rendszeres és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás
- Túlsúly és elhízás
- Idős életkor – főleg 75 év felett
- Férfi nem – a férfiaknál magasabb a kockázat
Kockázatnövelő állapot a Barrett-nyelőcső is, amikor a nyálkahártya reflux miatt átalakul, és idővel rákos elváltozássá fejlődhet.
Melyek a nyelőcsőrák tünetei?
Sajnos a tünetek gyakran csak előrehaladott stádiumban jelentkeznek, ezért a diagnózis sokszor késik. Figyelmeztető jelek:
- Nyelési nehézség (diszfágia), érzés, mintha étel „megakadna”
- Megmagyarázhatatlan fogyás
- Állandó gyomorégés vagy emésztési zavar
- Hosszan tartó köhögés vagy rekedtség
- Hányás, hányinger étkezés után
- Újonnan kialakuló vérszegénység vagy kóros vérképlelet
Ha ezek közül bármelyik tartósan fennáll, érdemes gasztroenterológiai vizsgálatot kérni.
Hogyan kezelhető a nyelőcsőrák, és megelőzhető-e?
A kezelési lehetőségek:
- Sugárkezelés
- Kemoterápia
- Műtét – csak akkor alkalmazható, ha a daganat nem adott áttétet és operálható állapotban van
- Célzott terápia és immunterápia – egyes esetekben
Megelőzni teljes biztonsággal nem lehet, de a következő lépésekkel csökkenthető a kockázat:
- Egészséges testsúly fenntartása
- A dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás kerülése
- Zöldségben és gyümölcsben gazdag, feldolgozott húsban szegény étrend
- Krónikus gyomorégés szakorvosi kivizsgálása és kezelése
Miért emelkedik az esetek száma?
A nyelőcsőrákos esetek száma – különösen a férfiaknál – több mint 10%-kal nőtt az 1990-es évek közepe óta. Az okok között szerepel:
- Az elhízás gyakoriságának növekedése
- Egészségtelen étrend
- Késlekedő diagnózis (a tünetek későn jelentkeznek)
- Az idősebb korosztály arányának növekedése a társadalomban
A reflux nem szimpla gyomorégés: kezelés nélkül súlyos szövődményekkel járhat
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!