Ezeket látta már?

Éjszakai műszakban dolgozik? Erre jobb, ha odafigyel

Betegségek
2023. december 14. 21:04
alvászavar, inszomnia, éjszakai műszak, alváshiány

Mit tegyünk, ha felcserélődnek a nappalok és az éjszakák az életünkben a munkánk miatt?

Egy új tanulmány szerint a rendszeresen éjszakai műszakban dolgozóknál minden 10. küzd valamilyen alvászavarral esetleg inszomniával. Hollandiából és Belgiumból álló kutatócsoport 37 662 embert gyűjtött össze munka és alvási adataik alapján és csoportokra osztotta őket nappali vagy éjszakai munkarendjük szerint.

A felmérések során hat gyakori alvászavar-kategóriát szűrtek ki

  1. 1 álmatlanság
  2. 2 hipersomnia (túlzott nappali álmosság)
  3. 3 parasomnia (rendellenes mozgások vagy álmok)
  4. 4  alvással összefüggő légzési zavarok 
  5. 5 alvással összefüggő mozgászavarok
  6. 6 cirkadián ritmusú alvás-ébrenlét zavarok

"Megállapítottuk, hogy a nappali órákban végzett rendszeres műszakos munkavégzéshez képest a más műszaktípusok gyakoribb alvászavarokkal járnak, különösen a forgó és a rendszeres éjszakai műszakban" - mondja Marike Lancel, a Groningeni Egyetem alváskutatója.

"Megjegyzendő, hogy az éjszakánként dolgozó emberek 51 százaléka pozitív eredményt adott legalább egy alvászavarra."

A rendszeres éjszakai műszakban dolgozók több mint negyede – 26 százalék – két vagy több alvászavarról számolt be. Az egész vizsgálat során, az összes munkarendet kombinálva, a legalább egy alvászavarral küzdő emberek száma körülbelül 1 a 3-hoz.

Melyik nemnél gyakoribb?

A csapat bizonyos demográfiai tényezők alapján is lebontotta az eredményeket. Az alvászavarok gyakoribbak voltak például a nőknél, bár a férfiak általában kevesebb órát aludtak. A fiatalabb, 30 éves és fiatalabb résztvevőknél nagyobb valószínűséggel voltak alvászavarok, bár az idősebbek átlagosan kevesebb időt aludtak.

Az oktatást is beleszámították; úgy tűnik, hogy a fiatal, kevésbé iskolázott emberek különösen sérülékenyek az alvászavarokkal összefüggő megzavart alvási és ébrenléti szokások tekintetében .

Kutatási eredmények

Mindez önbevalláson alapul, nem pedig laborban végzett alváselemzésen. Az adatok olyan emberektől származnak, akik egy újságban megjelent felszólításra válaszoltak, és nem igazolják, hogy az éjszakai műszakos munka közvetlenül okozza ezeket az egészségügyi problémákat. A statisztikák azonban jelentős összefüggést mutatnak a kettő között.

A rendszertelen munkaidő, különösen az éjszakai munkavégzés már számos egészségügyi problémával is összefüggésbe hozható, beleértve a cukorbetegséget, a rákot és a depressziót . És nyilvánvaló, hogy az éjszakai műszakban végzett munka megnehezíti a megfelelő alvási rutin betartását.

A tanulmány mögött álló kutatók elismerik, hogy a modern társadalom mennyire támaszkodik az éjszakai munkára, de arra kérik a munkaadókat, hogy fokozottan ügyeljenek az egészségre gyakorolt ​​hatásokra – olyan eszközökkel és tanácsokkal , amelyekkel a műszakos munka a lehető legjobban kezelhető.

"Általában ajánlott a rotációs műszak, különösen a gyorsan előre változó munkarend, az éjszakai munka lehető legrövidebb időszakával és sok pihenőnappal, hogy felépüljön a felgyülemlett alváshiányból" - írják publikált tanulmányukban a kutatók.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Éjszakai munka: így hat az egészségre, ha este is dolgozik



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: www.frontiersin.org
# alvászavar # inszomnia # éjszakai műszak # alváshiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés