Ebből a 10 másodperces tesztből kiderülhet, milyen állapotban van az agya
Csak egy vonalzó kell hozzá.
A modern technológia és orvostudomány világában hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy néha a legegyszerűbb módszerek is sokat elárulhatnak rólunk. A reakcióidő mérése például egy olyan otthon is elvégezhető teszt, amely nemcsak az agy és a test állapotáról adhat képet, de akár arra is figyelmeztethet, hogy bizony életmódváltásra van szükségessége.
Miért fontos a reakcióidő vizsgálata?
A reakcióidő mindannyiunk számára fontos mutató. A tudósok szerint ugyanis a gyors reakcióidő fenntartása az agy egészséges működésének egyik kulcsa, és még idősebb korban is sokat elárulhat a kognitív képességeinkről. Simon Cox, az Edinburgh-i Egyetem professzora szerint a reakcióidő csökkenése valószínűleg az életkorral összefüggő leépülést jelzi. Ez egy olyan marker, amely sok biológiai rendszer együttes működéséről árulkodik.
Az évek múlásával természetes, hogy a reakcióidő lassul, de nem mindegy, hogy milyen ütemben. A kutatások szerint a lassulás mértéke összefüggésben állhat a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke, sőt, a korai halálozás kockázatával is. Emellett a reakcióidő csökkenése utalhat a demencia esélyére is.
Így mérje meg a reakcióidejét
A teszthez szüksége lesz egy 30 cm-es vonalzóra.
1.Üljön le egy székre, majd helyezze a karját az asztalra úgy, hogy a csuklója túllógjon az asztal szélén.
2. Fordítsa a kezét oldalra, hogy a hüvelykujja felfelé mutasson.
3. Kérje meg a segítőjét, hogy fogja meg enyhén a vonalzó végét, ahol a számozás véget ér.
4. A segítő függőlegesen tartsa a vonalzót az Ön keze fölött, úgy hogy a vonalzó alja, a számozás kezdete, éppen a keze fölött legyen.
5. Amikor Ön készen áll, a segítője minden előzetes jelzés vagy figyelmeztetés nélkül egy váratlan pillanatban engedje el a vonalzót.
6. Az Ön feladata, hogy a hüvelyk- és mutatóujjával a lehető leggyorsabban elkapja a vonalzót.
7. Ha elkapta a zuhanó vonalzót, tartsa ott az ujjait egy rövid ideig.
8. Olvassák le a vonalzó méretét, és jegyezzék meg, hogy hány centiméternél sikerült elkapnia.
A tesztet érdemes többször is megismételni, majd átlagolni, hiszen így pontosabb képet kaphat.
Ezt jelentik az eredmények
- 7,5 centiméternél kevesebb: kiváló reakcióidő
- 7,5–15,9 centiméter: átlagon felüli
- 15,9–20,4 centiméter: átlagos
- 20,4–28 centiméter: átlag alatti
- 28 centiméter fölött: rossz
Ha az eredménye nem túl fényes, ne essen egyből kétségbe! A reakcióidőt számos tényező befolyásolhatja, például a genetika, az életkor, a fittség, sőt, még a személyiségtípus is. A legfontosabb az, hogy hosszú távon figyelje a változásokat: ha észrevehetően romlik a reakcióideje, érdemes lehet orvoshoz fordulni.
Hogyan lehet javítani a reakcióidőt?
A jó hír az, hogy a reakcióidő fejleszthető! Az agy és a test összehangolt működését elősegítő gyakorlatok különösen hatékonyak lehetnek ebben. Például, mozgás és kognitív feladatok kombinálásával jelentős eredményeket érhet el: séta például közben forgassa ide-oda a fejét, vagy egyensúlyozzon egy lábon, miközben az ábécét mondogatja. Labdás gyakorlatok is hasznosak lehetnek, mint például a labdadobálás, amely közben különböző szavakra asszociál. Szellemi kihívások, mint keresztrejtvények, társasjátékok vagy akár egy hangszer megtanulása szintén támogatják a reakcióidő fejlesztését.
Teszt: az életkora szerint ilyen hosszú ideig kellene tudnia egy lábon állni
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!