Ezeket látta már?

Hogyan fordítható vissza a prediabétesz? Az orvosok elmagyarázzák

Betegségek
2024. július 14. 07:04
hogyan fordítható vissza a prediabétesz orvos válaszol

Ez az állapot még visszafordítható, gyógyítható, a kialakult diabétesz már nem.

Cikksorozatunk második részében a cukorbetegség előállapotáról, az úgynevezett prediabéteszről fogunk értekezni. Az első részt itt találja:Hogyan alakul ki az inzulinrezisztencia? A vakcinainfós orvosok egyszerűen elmagyarázzák

Mi az a prediabétesz, miben más ez mint a már kialakult, kettes típusú cukorbetegség?

A prediabétesz lényege, hogy a vércukorszintet a hasnyálmirigy inzulintermelése nem tudja olyan mértékben csökkenteni, hogy az a megfelelő tartományok között mozogjon, de még nem alakulnak ki olyan magas értékek, mint cukorbetegség esetén. Többször ki fogjuk emelni, nagyon lényeges különbség még, hogy ez az állapot még visszafordítható, gyógyítható, a kialakult diabétesz már nem.

Hogyan alakul ki a pre-diabétesz?

A betegség kialakulásának két módja van. Az első a korábban már taglalt inzulin-rezisztencia előrehaladása. Ismétlésképp, ez azt jelenti, hogy az inzulin hatására a célsejtek nem veszik fel kellő mértékben a cukrot, így ezt a hasnyálmirigy nagyobb mennyiségű inzulintermeléssel kénytelen kompenzálni. Sajnos ha ez az állapot éveken keresztül fennáll, a hasnyálmirigy előbb-utóbb elkezd kimerülni, és nem tud majd elegendő inzulint termelni. A kimerülési folyamat eredményeképp a hasnyálmirigy nem lesz képes az inzulintermeléssel normalizálni a reggeli éhgyomri vércukor szintet, illetve étkezés után csak nagyon lassan, több óra alatt képes a táplálékból felszívódott cukrot bevinni a célsejtekbe, vagyis a vércukorszint a normálisnál jóval több ideig lesz emelkedett.

A másik ide vezető út az inzulint termelő hasnyálmirigy sejtek (leánykori nevükön béta-sejtek) egyéb okból történő kimerülése, melynek oka gyakran genetikai, de életmódbeli tényezők is hozzájárulnak, elsősorban az egészségtelen táplálkozás és a dohányzás (mely nem csak ezeket a sejteket károsítja).

Fontos kiemelni, hogy habár a genetika mindkét esetben jelen van, a prediabétesz kialakulásának fő oka jellemzően az egészségtelen életmód, a hajlam ellenére ez az állapot megfelelő táplálkozással, sportolással, testsúly normalizálással, káros szenvedélyek mellőzésével az esetek többségében megelőzhető lenne!

Pre-diabétesz és cukorbetegség

Pre-diabétesz és cukorbetegség

Forrás: starhealth


Hogyan diagnosztizáljuk, és milyen típusai vannak a pre-diabétesznek?

Praktikus okokból érdemes ezt a két kérdést egy kalap alá venni, mindjárt kiderül, miért.

A prediabétesz első típusa az ún. megnövekedett éhgyomri cukor (avagy IFG, increased fasting glucose), amikor a éhgyomorral mért vércukorszint a normál értéket (6,0 mmol/l) meghaladja, de még nem éri el azt a magasságot, ahol már kimondható a diabétesz diagnózisa (7,0 mmol/l felett). Fontos kiemelni, hogy önmagában az emelkedett éhgyomri vércukor nem elégséges a prediabétesz diagnózisához, ilyenkor cukorterheléses vizsgálatot (a már emlegetett OGTT-t) kell végezni.

A másik típus az ún. csökkent glükóz tolerancia (avagy IGT, impaired glucose tolerance), aminek lényege, hogy az éhgyomri vércukorérték ugyan normális marad, de a táplálkozás során bevitt cukrot a hasnyálmirigy csak nagyon lassan tudja bejuttatni a célsejtekbe. Ezt a típust csak cukorterheléses vizsgálattal lehet diagnosztizálni, ekkor a 120. perces cukorérték a 7.7 mmol/l-t meghaladja (tehát 2 óra alatt sem áll vissza a kezdeti érték), de a 11.1 mmol/l-t még nem éri el (vagyis diabétesz még nincs).

Prediabéteszre utalhat még az emelkedett HbA1C érték, mely az elmúlt 3 hónap átlagos cukorértékeiről ad információt. Prediabétesz tartományba eső (5.7-6.4%) HbA1C érték esetén endokrinológushoz kell fordulni, és a diagnózist további vizsgálatokkal megerősíteni.

Mikor forduljunk orvoshoz, milyen tünetei vannak a pre-diabétesznek?

Sajnos az inzulinrezisztenciához hasonlóan itt is gyakran teljesen tünetmentes a jelenség. Figyelemkeltőek lehetnek az inzulin-rezisztenciánál leírt panaszok, lásd korábbi cikkünk:

Rutin laborvizsgálat során mért emelkedett éhgyomri vércukor, vagy HbA1C érték esetén mindenképp kivizsgálás szükséges.

Itt is igen fontos tudni, hogy más betegségek részjelensége is lehet a pre-diabétesz, így a kezelőorvosnak ezeket is (pl. pajzsmirigy-alulműködés, PCOS, Cushing-kór, stb) ki kell zárnia.

Hogyan kezelhető a prediabétesz?

Nagyjából itt is csak ismételni tudjuk az inzulinrezisztenciánál leírtakat: a kezelés egyéni összeállítást igényel, fontos alappillér a diéta, a sport, a káros szenvedélyek mellőzése. Lényeges különbség, hogy prediabétesz mellett már az esetek többségében indokolt a gyógyszeres kezelés is. Nem tudjuk elégszer ismételni, a prediabétesz visszafordítható, gyógyítható folyamat.

Miért kiemelkedően fontos a prediabétesz kezelése?

Amennyiben nem kerül felismerésre és kezelésre a kórállapot, a fent leírt kórélettani folyamatok tovább súlyosbodnak, a hasnyálmirigy totálisan kimerül, nem fog tudni elég inzulint termelni, így a vércukorszintemelkedést semmi nem fogja tudni kompenzálni, magas cukorértékek alakulnak ki, és kialakul a kettes típusú cukorbetegség. Nagyon-nagyon fontos különbség azonban, hogy kialakult diabétesz esetén a hasnyálmirigy már kimerült, inzulintermelés szempontjából tönkrement, így ez a betegség NEM gyógyítható. A pre-diabétesz azonban még igen!

Nem tudjuk eleget hangsúlyozni az egészséges táplálkozás, mozgás, káros szenvedélyek mellőzésének fontosságát, ehhez továbbra is ajánljuk elolvasni a fogyás titkáról szóló cikkeinket:

Következő cikkünkben a cukorbetegségről, és annak szövődményeiről lesz szó!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hogyan alakulhat ki a cukorbetegség? A vakcinainfós orvosok egyszerűen elmagyarázzák



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# Cukorbetegség # diabétesz # prediabétesz # vércukor # orvos válaszol # inzulinrezisztencia # HbA1c # hasnyálmirigy # Életmód # orvostudomány # policisztás ovárium szindróma # endokrinológia # inzulin # diéta # egészség # diagnózis # betegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés