Ezeket látta már?

Reaktív hipoglikémia: nem csak a cukorbetegek lehetnek rosszul evés után

Betegségek
2025. július 03. 16:34
cukorbetegség, reaktív hipoglikémia evés után

A hipoglikémia egy szakkifejezés az alacsony vércukorszintre utal. Ilyenkor az érték 3,3 mmol/l alá esik. A reaktív hipoglikéma pedig azt a jelenséget írja le, amikor a vércukorszint étkezés után néhány órával esik le, és kellemetlen tüneteket, akár rosszullétet okoz.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy ez nem csak cukorbetegeknél fordulhat elő, viszont mindenki tehet a megelőzéséért.

Az étkezés utáni rosszullét a vércukorszint esés miatt jelentkezik

Az étkezés után 2-4 órával bekövetkező reaktív hipoglikémia oka, hogy a szénhidrátokban gazdag étkezés után felgyorsul az inzulin hormon kiválasztása, ami a vércukorszint csökkentéséért felelős Gyakran ennek hátterében inzulinrezisztencia áll. Ilyenkor a sejtek ellenállóvá válnak az inzulin hatásával szemben, mert a szervezet több inzulint fog termelni. Jórészt az étkezés a közvetlen kiváltó ok, de a már kezelt cukorbetegeknél az is előfordulhat. Ennek oka lehet:

  • A szokásosnál több gyógyszer, vagy inzulin használata a cukorbetegség kezelése során.
  • A szokásosnál kevesebb étkezés, valamely étel vagy kisebb fogás kihagyása.
  • A szokásosnál több fizikai aktivitás vagy edzés.
  • Alkoholfogyasztás.
  • Hasmenéssel járó betegségek.
  • Ha az étkezést és a tablettás kezelést nem hangolja össze.
  • Időjárási szélsőségek, például nagyon meleg vagy nagyon hideg időjárás.

Az inzulin vagy más gyógyszer dózisának megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy kikerülhető legyen a vércukorszint esés. Ugyanakkor Porochnavecz doktornő szerint nem csak cukorbetegeknél figyelhető meg ez a jelenség, aminek a pontos okai sokszor nem tisztázottak, de mindenképp kapcsolatban van azzal, mikor és mennyit eszik az illető.

Reaktív hipoglikémiát okozhatnak:

  • Más jellegű betegségek, állapotok is, mint például az alkohol függőség.
  • Bizonyos műtétek (mint a testsúlycsökkenést célzó bariátriai eljárások).
  • Az öröklődő anyagcsere rendellenességek.
  • Bizonyos típusú daganatos betegségek.

A reaktív hipoglikéma tünetei az alábbiak lehetnek:

Ha van lehetőség vércukorszintmérésre, egy-egy ilyen hipoglikémiás epizódnál a vércukorszint 4 mmol/L alá esik. Ilyenkor a legfontosabba gyors vércukor rendezés.

Mit lehet tenni a reaktív hipoglikéma esetén?

Az enyhébb rosszulléteknél a legsürgősebb teendő, hogy kb. 15 gramm gyorsan felszívódó szénhidrátot kell elfogyasztani, ami rövid idő alatt megemeli a vércukorszintet (szőlőcukor, cukros üdítő). Ez 15-20 perc alatt javulást eredményez. Ha mégsem megy 4 mmol/L fölé a vércukorszint, ismét együnk, együnk valamilyen keményítő tartalmú szénhidrátot fehérjével együtt, hogy stabilizáljuk a normál vércukorszintet. Megfelelő lehet két zabkeksz vagy egy szeletteljes kiőrlésű kenyér sajttal, húsfélével.

– ismerteti dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa.

Így kell felépíteni az étrendet, hogy megelőzhető legyen a vércukorszint esése

Ha valaki azt tapasztalja, hogy többször előfordul vele a reaktív hipoglikémia, mindenképpen jeleznie kell azt a diabetológusnak, részben, hogy ellenőrizhető legyen a rendelt gyógyszerek dózisa, részben, hogy felfrissítsük a megfelelő étrendre vonatkozó szabályokat.

Együnk rendszeresen kis adagokat

A napi három főétkezés és két kisétkezés hozzájárul a stabil vércukorszinthez és elejét veheti annak, hogy egyszerre többet együnk. Az sem mindegy, hogy mikor eszünk gyors és mikor lassú szénhidrátokat.

Számoljuk a szénhidrátot

Reggel, este 30 gramm délben 50 g, kisétkezésnél 20 gramm szénhidrát az az átlagos mennyiség, ami mellett csökken az inzulinkiválasztás növekedésének, és így a hipoglikémia kialakulásának rizikója. Ugyanakkor ezt mindenkinél személyre kell szabni.

Válasszunk alacsony glikémiás indexű szénhidrátot

A szénhidrátok eltérő sebességgel szívódnak fel. Az alacsony glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztásával az étkezések során lelassítható az evés utáni vércukorszint emelkedés, ami segíthet megelőzni vagy csökkenteni a reaktív hipoglikémiás epizódokat.

Együnk fehérjét

A napi 70-100 gramm fehérje (hús, sajt, tojás, hal, babfélék, diófélék) fogyasztása segít megőrizni az izomtömeget és eltelít, ezért érdemes az étkezés elején enni.

Együnk több rostot

A rostban gazdag ételek lassabban jutnak el a gyomorból a vékonybélbe. Ez segíthet késleltetni az étkezés utáni vércukorszint-emelkedést, csökkentheti az inzulinelválasztást, és ezáltal csökkentheti a reaktív hipoglikémia kockázatát.

Igyunk tudatosan

Kerüljük a cukros üdítőket, az alkoholt. Az együttes evés és ivás ugyanis felgyorsíthatja az étel kiürülését a gyomorból a vékonybélbe, ami a vércukorszint gyors emelkedését és az inzulin gyors elválasztását okozhatja.

Összegzés

  • A hipoglikémia az alacsony vércukorszint állapotára utal, amely cukorbetegeken kívül másoknál is előfordulhat.
  • A reaktív hipoglikémia leggyakrabban az étkezés utáni 2-4 órában jelentkezik, tünetei között szerepel többek között az izzadás és remegés.
  • Az állapotot az gyors szénhidrátok fogyasztása és inzulinrezisztencia is előidézheti, de egyes betegségek és gyógyszerhasználat is hozzájárulhatnak.
  • Az enyhe rosszullétek gyorsan felszívódó szénhidrátok fogyasztásával enyhíthetőek; súlyosabb esetekben szakemberhez kell fordulni.
  • Az állapot megelőzésére javasolt a kiegyensúlyozott étrend, alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása és rendszeres, kis adagú étkezések.
Egyszer magas, máskor pedig alacsony vércukorszintet mér? Így lehet beállítani!
Kapcsolódó cikk

Egyszer magas, máskor pedig alacsony vércukorszintet mér? Így lehet beállítani!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# cukorbetegekség # diabétesz # Reaktív hipoglikémia # étkezés # vércukorszint

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés