Ezeket látta már?

Robin Williams depressziója annyira súlyos volt, hogy a feleségét is megrémisztette a halála előtt

Robin Williams annyira megváltozott, hogy a felesége sem ismert rá a halála előtt

A legendás színész, Robin Williams pont ma, 9 évvel ezelőtt vetett véget az életének - ekkor már évek óta súlyos depresszióval küzdött, ami gyökeresen megváltoztatta a személyiségét.

Az Oscar-díjas és hatszoros Golden Globe-díjas amerikai színész olyan könnyedén tudott nevettetni, mint amilyen könnyen könnyeket tudott csalni a nézők szemébe. A Mrs. Doubtfire, a Good Will Hunting, a Holt költők társasága, vagy a Jó reggelt, Vietnam mind olyan filmek, amiket nézve sírva nevettünk, miközben a színész a magánéletében inkább az élet szomorú oldalát látta a függőségei és depressziója miatt.

A filmekben nevettetett, a magánéletében szorongott

Williams 1951. július 21-én született, és mivel egyke volt, rendszerint azzal szórakoztatta magát, hogy komédiásokat utánzott. Fiatalkora óta kitűnt humorával, amit aztán a karrierje során kamatoztatott, és a világ egyik legkedveltebb, legismertebb színésze lett. Az életét azonban beárnyékolták a drogok, habár, eleinte menedékként tekintett a szerekre, ahogy azt az 1988-as, People magazinnak adott nyilatkozatában is mondta:

„A kokain számomra menedéket jelentett, ahová elbújhattam. A legtöbben felpörögnek tőle, engem viszont lelassított”

A baráti körében is jellemző volt a drogfogyasztás, de a 80-as évek végén egészen közelről megtapasztalhatta a veszteséget egyik színésztársa, John Belushi elvesztése révén, akinek túladagolás okozta a halálát azon az éjjelen, amikor együtt buliztak. Ezt követően 20 éven keresztül képes volt határt szabni magának, de aztán pillanatok alatt visszaesett, ezúttal az alkohol okozta a függőséget.

Robin Williams annyira megváltozott, hogy a felesége sem ismert rá a halála előtt Robin Williams annyira megváltozott, hogy a felesége sem ismert rá a halála előtt Forrás: Getty

Nem csak a depresszió okozta a halálát

A családja mindeközben igyekezett neki segíteni, az elvonót is megjárta a színész, és a depressziója miatt is kapott kezeléseket. 1 évvel a halála előtt 2013 decemberében erősen paranoid jeleket figyeltek meg nála, ekkor a depresszió már teljesen eluralkodott rajta. Sajnos, a terápia nem járt sikerrel, 2014. augusztus 11-én öngyilkos lett, felakasztotta magát. Az özvegye, Susan szerint a Parkinson-kór és a Lewy-testes demencia diagnózisa is közrejátszhatott abban, hogy a színész megölte magát.

A Lewy-testes demencia során az agyműködés úgy károsodik, hogy az agysejtekben rendellenesen lerakódó fehérje az emlékezetet, az ítélőképességet, a mozgást és a koncentrációt is rontja. A feleség elmondása szerint az utolsó napokban már őt is megijesztette a színész viselkedése, a paranoia olyannyira lehatalmasodott Williams-en.

A Williams özvegye elmondta, hogy a férje olyan súlyos idegrendszeri megbetegedéssel küzdött, és annyira komoly volt az állapota, hogy még az orvosai is azt állították, hozzá hasonló esettel még nem találkoztak.

A depresszió tünetei

A napi tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése: nem élvezzük a napi tevékenységeinket, elhanyagoljuk a háztartást, a kinézetünket, a munkánkat, a családunkat is.

Süllyedő önértékelés: elveszítjük önbizalmunkat, kívülálló számára jelentéktelennek tűnő dolgokon rágódunk, felnagyítva azt. Múltbeli cselekedeteink miatt indokolatlan mértékű önvád kínoz bennünket.

Alvászavar: tipikusan túl korai ébredés és visszaalvási képtelenség, de atípusos esetben aluszékonyság is lehet.

Csökkent koncentrációképesség: nehezünkre esik koncentrálni és memóriaproblémák jelentkeznek, amit súlyosabbnak érzünk, mint amekkorák ténylegesen. Egyre nehezebben hozunk meg döntéseket, aggályos és habozó lesz a magatartásunk.

Fogyás/hízás: az étvágyunk csökken (típusos esetben), vagy nő (atípusos esetben).

Agitáció vagy gátoltság. a depresszió egy bizonyos fajtájában jellemző, nem minden esetben. A betegek egyik fele nyugtalan, ingerlékeny, könnyen felbosszantható, vagy éppen teljesen meglassult, semmire sem reagál, gesztusai lelassulnak,érzelemmentesen, monoton hangon beszél.

Fáradtság: nyúzottnak érezzük magunkat, amin az alvás sem segít, súlyosabb esetben nem is bírunk felkelni.

Halállal kapcsolatos gondolatok: sötéten látjuk a jövőt, gyakran gondolunk a halálra vagy az öngyilkosságra.

Lehangoltság, motiválatlanság: szomorúnak, elhagyatottnak, reményvesztettnek érezzük magunkat, időnként akár sírógörcseink is lehetnek.

Fásultság, libidócsökkenés: elveszítjük az örömre való képességet, korábban kedvelt dolgoknak sem tudunk örülni. A szex iránt drámain csökken az érdeklődésünk.

A depresszió ezek mellett számos testi panaszt is produkálhat, így például emésztési zavart, székrekedést, esetleg hasmenést, fejfájást, hátfájást. A depresszió kísérőtünete még a szorongás, megmagyarázhatatlan félelem.

Ha a depresszió tünetei közül 5 legalább 2 héten keresztül fennáll, feltétlen kérjen segítséget szakembertől!

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelki elsősegély számot!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Pajzsmirigyzavar: nem elég a labor!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

pajzsmirigybetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához