Keveset szokott aludni? Így vezethet túlsúlyhoz a kialvatlanság
A kevés alvás miatt a szervezet tartalékos üzemmódba kapcsol, így könnyen többet mutathat a mérleg.
1. Kevesebb energiát használ fel a szervezet másnap
Az American Journal of Clinical Nutrition szaklapban megjelent tanulmányban férfiak egy csoportját kérték arra, hogy aludjanak 12 órát egy éjszaka. A következő éjjelen nem aludhattak, és másnap reggel kiadós reggelit fogyasztottak. A kutatók ezután megmérték a résztvevők energiafelhasználását, azt a kalóriamennyiséget, amit elégettek. Amikor a férfiak nem aludtak, általános energiafelhasználásuk 5 százalékkal alacsonyabb volt, mint amikor aludtak. Az étkezés utáni energiafelhasználásuk pedig a kevesebb alvás után 20 százalékkal alacsonyabb volt.
2. Éjszakai nassolás
Az Amerikai Szív Társaság 2011-ben bemutatott egyik kutatásból az derült ki, hogy a csupán 4 órát alvó nők másnap 329 kalóriával többet fogyasztottak, mint akkor, amikor 9 órát aludtak. Az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban megjelent másik kutatás egy kísérletről számolt be, amelyben 11 önkéntes töltött kétszer 14 napot egy alvásklinikán. Először 5,5 órát aludtak éjszakánként, a második szakaszban pedig 8,5 órát. Amikor az alanyok kevesebbet aludtak, éjszaka többet nassoltak, és nagyobb valószínűséggel választottak szénhidrátban gazdag rágcsálnivalót.
3. Erősebb sóvárgás az étel iránt
Talán ez a legnagyobb felfedezés az alvás és a fogyás közötti összefüggés terén. A kevés alvás oly módon befolyásolja a hormonok szintjét, ami még a legelszántabb diétázó erőfeszítéseit is alááshatja. Az alváshiány ugyanis megnöveli az éhségérzetért felelős grelin hormon szintjét. A kevés alvás a jóllakottságot jelző leptin szintjét is csökkenti. Éjszaka a leptin szintje megemelkedik, és alvás közben azt jelzi a szervezetünknek, hogy nem kell ennie. Napközben viszont a szint csökken, amikor az energiához táplálékra van szükségünk.
Kevés alvás után az egyensúly felborul: az alacsonyabb leptinszint azt jelenti, hogy evés után még mindig éhesek maradunk, a grelin pedig még tovább fokozza a problémát azzal, hogy serkenti az étvágyunkat, ami azt eredményezi, hogy a nyugtalan éjszaka után folyamatosan tömjük magunkba a kalóriadús élelmiszereket anélkül, hogy jóllakottságot éreznénk.
4. Több megmaradó zsír
Az alváshiány a leadott tömeg típusát is befolyásolja. A Chicagói Egyetem kutatói 10 túlsúlyos, egészséges önkéntest fogtak kiegyensúlyozott étrendre, majd két 14 napos alvási ciklusban megfigyelték őket: az elsőben 7,5 órát, a másodikban 5 és negyed órát aludtak éjszakánként. A résztvevők mindkét szakaszban 3 kilogrammot fogytak, de amikor többet aludtak, 1,5 kg zsírt adtak le, míg az alváshiányos szakaszban csak 0,7 kg zsírt. Akik többet aludtak, kisebb éhségről számoltak be, ami azzal magyarázható, hogy elegendő alvás esetén a grelin szint változatlan maradt. Az ötórás alvás esetén viszont a grelin szintje 9 ponttal emelkedett.
Mivel a grelin a zsírvisszatartást is serkenti, az alváshiány magyarázza azt is, miért maradt a kevesebbet alvókon több zsír. A fogyókúrát nem támogató hormon ugyanis csökkenti az elégetett kalóriák számát, és növeli a glükóztermelést.
5. Több idő jut az evésre
Bár kutatások nem bizonyítják, egyes szakértők úgy vélik, hogy a 2 óra, amit álmatlanul töltünk, 2 órával több időt ad arra, hogy megrohamozzuk a hűtőszekrényt.
Összegzés
- A kevés alvás hatással van arra, hogy a testünk miként használja fel az energiát, és arra is, mekkora az étvágyunk.
- Az alváshiány növeli az éhségérzetért felelős grelin hormon szintjét.
- Leptin szint csökkenése miatt tovább éhesek maradunk evés után.
- Alváshiány a zsírraktározást is növelheti.
Olvasta már?
- Ezért fontos az alvás, ha fogyni akar
- Alvás délután: így szundítson, ha nem akar elgyötörten ébredni
- Hogyan feküdjünk alváskor? Itt a válasz!
- Életveszélyes is lehet, ha éjszaka alvás közben kihagy a légzése
- Alvászavar-kalkulátor: nézze meg, önt érinti-e a rossz alvás
- Ezért nem tudunk jól aludni zajban
- Melyik oldalán alszik? Elmondjuk, miért nem mindegy
- Miért nem tudok aludni?
- Végigalussza az éjjeleket, mégis mindig fáradt? Ez lehet az oka
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!