Ezeket látta már?

Konyhai trükkök: így őrizheti meg az értékes tápanyagokat az ételekben

Dietetika
2024. április 02. 22:04
konyhai főzési technika vitaminok ásványok főzés zöldségek kalória

Csökkenti az ételek tápértékét, a zöldségek vitamin- és ásványi anyag tartalmát, ha így főzi meg az ételt.

Az elkészítés módját érdemes gondosan megválasztani, hiszen a cél az, hogy igyekezzünk megőrizni a bennük levő értékes tápanyagokat. A vízben főzés megváltoztatja a zöldség állagát, a sütés fokozhatja ugyan az ízeket, de a feldolgozás során a tápérték is csökken. A főzésnek azonban előnyei is vannak, pl. eltávolítja azokat a méreganyagokat, amelyek a bélrendszerben rendellenességeket okozhatnak, és a kórokozó mikrobák ellensége.

Vitaminok

A zöldségek a C-vitamin és a B9-vitamin (fontos többek közt a terhes nők számára) fő forrásai. Ez a két, vízben oldódó vitamin hőérzékeny, és a főzővízzel távozhat. A zöldségek biztosítanak A-provitamint és E-vitamint, mely mindkettő zsírban oldódó antioxidáns, hőre kevésbé érzékeny, de jobban felszívódik, ha van a zöldségen egy kevés zsiradék.

Ásványi anyagok

A zöldségek bővelkednek olyan, különböző ásványi anyagokban, például kálium (vérnyomáscsökkentő), kalcium (csonterősítő), magnézium (stresszoldó), vas (fáradtság ellen, mangán (antioxidáns). Az ásványok a hőre nem érzékenyek. Ezzel szemben vízben oldódnak, és főzéskor a főzővízbe jutnak.

Rostok

A zöldség az egyik legfőbb rostforrásunk, alapvetően fontos a béltranzit és a kiegyensúlyozott bélflóra fenntartása szempontjából. A rostok lassítják a szénhidrát felszívódását, csökkentik a vércukorszintet, és elősegítik a telítettség-érzést, továbbá segítenek a koleszterinszint mérséklésében is. Mivel a rostok nem jól emészthetők - a főzés/párolás puhábbá és emészthetőbbé teszi őket- viszont javítják egyes ásványi anyagok biohasznosulását.

Antioxidánsok

Béta-karotin, likopin, antocianin, lutein – a zöldségek gazdagok antioxidánsokban. Ezek jobban ellenállnak a hőnek, mint a vitaminok, de távozhatnak a főzővízbe.

Vannak olyan konyhatechnikai eljárások, amelyekkel megőrizzük a tápanyagokat.

Alacsony hőmérsékleten főzzük

Az ideális, ha úgy alakítjuk étkezésünket, hogy a főtt/sült és a nyers zöldségek váltakoznak az étrendünkbe. Pl. előételnek nyers, főételnek a minimális főzési mód kiválasztásával készült zöldséget fogyasszunk. A tápanyagok megőrzése érdekében főzhetünk alacsony hőmérsékleten (100 C fok alatt) hosszabb ideig, de lehet rövid ideig, magas hőmérsékletet is választani. Nem szabad, hogy a zöldségek túlságosan megbarnuljanak (a tápanyagvesztés és a mérgező anyagok képződésének a jele), vagy hogy nagy mértéken kifakuljanak.

Tartsuk meg a főzőlevet!

A vízben főzés a leghagyományosabb módja a zöldségek elkészítésének, de nem a legelőnyösebb. „Kimossa” a zöldségeket, melyek elvesztik a színüket, ásványi anyag- és antioxidáns-tartalmuk, így a főzővízbe jutnak, vitaminjaik pedig „kifőnek” a magas hő hatására. Egy tanulmány kimutatta, hogy pl. a brokkoli C-vitamin tartalmának 50%-a lebomlik, ha vízben főzzük, míg csak 25%-a, ha gőzöljük.

A vízben főzési mód a kemény, hosszú ideig puhuló zöldségekhez való, mert a víz + hő kombinációja megpuhítja a rostjaikat. Tehát forrhat a vízben pl. a burgonya, zeller, zab, articsóka, csicsóka stb.

Jó tanács: Tegyük a főtt zöldségeket hideg víz alá, hogy szebb színük legyen. Őrizzük meg a főzővizet (tápanyagokban gazdag), hogy zöldséglét készítsünk belőle, vagy használjuk fel húslevesnek.

Gőzölés: a zöldség hamar puhul

A vízgőz fölött történő párolás a zöldségek ideális elkészítési módja. Nincs zsiradék, mely a zöldséghez tapadna, nincs víz, ahová az ásványi anyagok eltávoznának, és nincs magas hőmérséklet, amely csökkentené a vitaminokat.

Minden zöldséghez ajánlott, mely kisebb darabokra vágott. Ilyenek lehetnek pl. a zöldbab, spenót, karfiol, brokkoli, sárgarépa, szeletelt cukkini, spárga, borsó.

shutterstock 1363898066

A zöldséget még ízesebbé tehetjük, ha friss fűszernövényeket teszünk a gőzölésnél használt vízbe,

Forrás: Shutterstock


Jó tanács: A gőz feletti pároláshoz lehetőleg belsővel ellátott, speciális edényt használjunk, mely rozsdamentes acélból készült. A zöldséget még ízesebbé tehetjük, ha friss fűszernövényeket teszünk a gőzölésnél használt vízbe, végül egy kiskanálnyi, jó minőségű olajat (pl. olíva-, dió- vagy szezámmag-olajat).

Sütőben sütés

A sütőben sült zöldség nagyon finom, de a magas hőmérséklet elpusztítja szinte az összes vitamint. Ügyelni kell rá, hogy a zöldség ne feketedjen meg, mert káros hatása lehet, ha „leég” az étel, karcinogén (rákkeltő) vegyületek (pl. akrilamidok) keletkezhetnek benne.

Ajánlott azokhoz a zöldségekhez, amelyeket egészben, héjukkal sütünk meg, így a belső részük a magas hőmérséklettől védett, és azokhoz, amelyeket saját levükben sütünk, így megőrizve az ízüket. Ilyenek pl. a sütőtök, édesburgonya, padlizsán, paprika.

Jó tanács: A zöldségeket sütőben ne túl magas hőfokon süssük (120 vagy 140 C fokon), hogy omlós, pirult vagy ropogós állagot érjünk el.

Párolás: semmi nem vész el

A párolást (saját lében) nagyra értékelik többek közt a séfek, mert a zöldségeket különösen omlóssá és ízletessé teszi. A zöldségek saját levükben készülnek, ízük és ásványi anyagaik jobban megőrizhetők. Az alacsony hőfok pedig megakadályozza, hogy megbarnuljanak és elveszítsék vitamintartalmunkat.

Azokhoz a zöldségekhez ajánlott, amelyeknek magas a víztartalmuk, pl. paradicsom, cukkini, paprika, tök, gomba. A bennük lévő víz elpárolog, a cseppek visszacsapódnak, a zöldség nem szárad ki.

Jó tanácsok: A fedő legyen szoros, jól szigetelő, hogy a gőzt és az aromákat ne engedje távozni az edényből. Párolás közben ne emelgessük a fedőt! Részesítsük előnyben a vastag bevonatú edényeket, mert jobban tárolják a hőt és egyenletes a hőelosztásuk.

Sütés serpenyőben: gyorsan elkészül

A serpenyőben történő sütésnek rövid ideig kell tartania. Emiatt vékony darabokra vágjuk fel a zöldséget, és főként egyformára, mert ellenkező esetben egyes részek megégnek, míg mások kemények maradnak. Ha gyorsan készítjük el a sült zöldséget, csökkentjük vele a vitamin-veszteséget, és megőrizzük a zöldség ropogóságát, ami elősegíti a jóllakottság érzetét.

Ajánlott olyan zöldségekhez, amelyek nem igényelnek hosszabb sütést, mégis kellő állagúak és ízletesek lesznek. Ilyen pl. a cukkini, paprika, hagyma, brokkoli, karfiol.

Jó tanács: A zöldségekhez nem ajánlott a klasszikus öntött vasból vagy rozsdamentes acélból készült serpenyő. Kenjük be kevés jó minőségű olajjal, és melegítsük fel, mielőtt beletennénk a zöldségeket. De tökéletes megoldás acél wokban is sütni, mely nagy sütési felületet biztosít.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas a koleszterinszintje? Ebből a zöldségből egyen minél többet!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vitaminhasznosulás # ásványi anyag # zöldség # főzés # egészségmegőrzés # koleszterin # bélrendszer # vitamin # táplálkozás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés