Ezeket látta már?

Az alvás antioxidáns funkcióval rendelkezik, állítja egy tanulmány

Alvás
2025. május 22. 22:04
alvás antioxidáns hatás

Az alvás többről szól, mint csak a pihenésről: antioxidáns védelmet is nyújt az agynak.

Az alvást legtöbben a pihenéssel, regenerálódással és a memóriarendezéssel hozzák összefüggésbe – ám egy meglepően elegáns új elmélet szerint az alvás az agy egyik legfontosabb „oxidatív karbantartó rendszere” is lehet.

Egy 2018-as kutatás, amelyet az UCLA és a barcelonai Pompeu Fabra Egyetem közösen végzett, arra a következtetésre jutott, hogy az alvás segíti az agysejtek védelmét az oxidatív stressz ellen – vagyis csökkenti a sejtkárosító szabad gyökök felhalmozódását, amelyek az öregedés és számos neurológiai betegség (pl. Alzheimer-kór, Parkinson-kór) egyik fő kiváltói - írta meg a BBC.

Mit jelent az oxidatív stressz – és miért baj?

A sejtek működésük során folyamatosan szabad gyököket termelnek – ezek instabil molekulák, amelyek képesek károsítani a sejtmembránokat, fehérjéket és a DNS-t. Normál esetben a szervezet antioxidánsai ezeket semlegesítik. Ám ha a szabad gyökök túltermelődnek, és nincs, ami megfékezze őket, akkor alakul ki az úgynevezett oxidatív stressz.

Ez a stressz hosszú távon hozzájárulhat a sejtöregedéshez, gyulladáshoz, sőt akár neurodegeneratív betegségekhez is. A kutatók éppen ezért vizsgálták meg, vajon az alvás miként képes beavatkozni ebbe a folyamatba.

Hogyan védi az alvás az agyat?

A tanulmányban a kutatók különböző modelleken – például legyeken és egereken – tesztelték, mi történik akkor, ha az állatok nem alhatnak. A megfigyelések szerint az alváshiány következtében az agysejtekben megnőtt az oxidatív károsodás szintje, sőt egyes esetekben az idegsejtek el is pusztultak.

Ezzel szemben amikor az állatok eleget aludtak, az agysejtjeik antioxidáns „pajzsa” erősebb lett. Vagyis az alvás nemcsak helyreállít, hanem aktívan tisztít is – méghozzá sejtszinten.

Miért az agy a legérzékenyebb?

A központi idegrendszer – különösen az agy – elképesztően energiaigényes szerv. Miközben Ön olvas vagy gondolkodik, az agya a test oxigénfelhasználásának mintegy 20%-át igényli. Ez intenzív oxidatív folyamatokkal jár – vagyis rengeteg szabad gyök termelődik.

Az alvás idején viszont az agy energiatermelése kissé lecsökken, és lehetőség nyílik az antioxidáns enzimek (pl. glutation-peroxidáz, kataláz) fokozott működésére – ezek pedig aktívan semlegesítik a felgyülemlett káros molekulákat.

Mit jelent ez az Ön számára?

Egyszerűen megfogalmazva: ha rendszeresen keveset alszik, növeli az agy sejtszintű öregedésének kockázatát – még akkor is, ha fiatal, egészséges életet él. Az agya ilyenkor nem tudja rendesen elvégezni az „éjszakai takarítást”.

Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek nyolc órára van szüksége – de ha huzamosabb ideig alvásmegvonásban él, az a memóriáján, reakcióidején, sőt akár a hangulatán is nyomot hagy.

Hasznos tanács: így lehet "antioxidáns tudatos" az alvása

  • Próbáljon minden este azonos időpontban lefeküdni.
  • Lefekvés előtt 1-2 órával kerülje a képernyőhasználatot.
  • Étkezzen könnyen, ne fogyasszon alkoholt vagy koffeint az esti órákban.
  • Gondoljon az alvásra úgy, mint egy életfontosságú "agyápolási" folyamatra – nem csak pihenésre.
Mit csinál a testünk alvás közben? Így változik a szervezet önjavító képessége életkor szerint
Kapcsolódó cikk

Mit csinál a testünk alvás közben? Így változik a szervezet önjavító képessége életkor szerint

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# alvás # pihenés # regenerálódás # antioxidáns # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés