Ezeket látta már?

Időszakos böjt: jobban lehet fogyni, ha reggelire nem eszünk semmit?

Dietetika
2024. február 22. 07:04
fogyás, böjt, reggel, diéta

Egy tanulmány szerint az, hogy a reggeli étkezés felpörgeti az anyagcserét csak városi legenda.

Több időszakos böjttel foglalkozó tanulmány szerint az éjszakai böjt meghosszabbítása összefügg a fogyással, de ami még fontosabb, az anyagcsere javulásával is. A legalább 16 órás éjszakai böjt lehetővé teszi a vércukor- és inzulinszint csökkenését, így a szervezet a zsírt égeti el, hogy energiához jusson. A testünk nem tud zsírt égetni, ha folyamatosan eszünk, azaz feltöltjük üzemanyaggal, így az a feltevés hogy a reggeli étkezés felpörgeti az anyagcserét, nem a valóságon alapul.

A reggeli étkezés mítosza

A reggeli étkezés "mítosza" megfigyeléses tanulmányokon alapul, amelyek arra az eredményre jutottak, hogy népességszinten a rendszeresen reggeliző emberek általában egészségesebb testsúlyúak is. Ez nem jelenti azt, hogy a normális testsúlyhoz a reggelinek bármilyen köze lenne. Azok, akik rendszeresen reggeliznek lehet csak nappal dolgoznak, magasabb társadalmi-gazdasági státusszal rendelkeznek és következetesebbek, mint azok, akik nem reggeliznek. A szakértők szerint ezek a testsúly szempontjából a reggelinél fontosabb tényezők, amelyekre a megfigyeléses vizsgálatok nem térnek külön ki.

Ezzel szemben a random, kontrollált vizsgálatok (RCT) ezeket a tényezőket külön vizsgálják. Ausztrál kutatók több RCT-tanulmány eredményeit hasonlították össze. A következő eredményekre jutottak. 7 tanulmány a reggeli súlyváltozásra gyakorolt hatását vizsgálta. Az átlagosan 7 hétig tartó vizsgálat során a reggelizők 1,2 kilót híztak azokhoz képest, akik nem reggeliztek. Ez mind a normál, mind a túlsúlyos emberekre igaz volt. 10 tanulmány foglalkozott azzal, hogyan hat a reggeli a teljes napi kalóriabevitelre. Az átlagosan két hétig tartó vizsgálat után a reggeliző résztvevők 260 kalóriával többet fogyasztottak, mint azok, akik nem reggeliztek.

A szerzők szerint ezek az eredmények segítenek megcáfolni azt az elképzelést, hogy a reggeli kihagyása később falánksághoz vezet. "Bár a reggelit 1917 óta a nap legfontosabb étkezéseként hirdetik a médiában, kevés a bizonyíték arra, hogy a reggeli segíthet a fogyásban" - állapították meg a kutatók.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fogyni szeretne? Ezek a legjobb diéták az orvosok, táplálkozási szakemberek szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Harvard Health Publishing
# reggeli # időszakos böjt # fogyás # fogyókúra # elhízás # túlsúly # egészséges életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés