Ezeket a vitaminokat sose vegye be kávéval
Ha Ön se tudja elképzelni az életét kávé nélkül, figyeljen arra, hogy vannak vitaminok és ásványi anyagok, amiket nem javasolt koffeinnek együtt bevenni.
A kávé számos ember számára szerves része a napi rutinnak; akárcsak bizonyos táplálék-kiegészítők szedése. Fontos azonban tudni, hogy a koffein jelentős hatást gyakorolhat bizonyos vitaminok és ásványi anyagok felszívódására, így azok nem tudják megfelelően kifejteni hatásukat. Hogy melyek ezek?
D-vitamin
A D-vitamin a csontok, fogak és az immunrendszer egészségének megőrzésében játszik kulcsszerepet. A koffein és a polifenolok gátolják a D-vitamin receptorok működését a bélben, ami közvetett hatással van a szervezet által az élelmiszerekből és táplálékkiegészítőkből felszívódó D-vitamin mennyiségére. Ez nemcsak a kávéra, hanem más koffeintartalmú italokra, például a fekete teára is igaz.
Vas
A vas létfontosságú a szervezet számára, hiszen a hemoglobin előállításában játszik kulcsszerepet, amely az oxigén szállításáért felelős. Hiányában vashiány, vashiányos vérszegénység alakul ki.
Érdemes tudni, hogy a kávéban található polifenolok, különösen a tanninok, gátolhatják a vas felszívódását. A tudósok szerint, ha vasban gazdag étkezés vagy vaspótló fogyasztása után egy órán belül koffeint fogyasztunk, az akár 80%-kal is csökkentheti a tápanyag felszívódását.
Ez nemcsak a vastartalmú étrend-kiegészítőkre, hanem az élelmiszerekből származó vasra is igaz. A vas pótlása és a kávézás között legalább 1-2 órás szünetet érdemes tartani.
Vízben oldódó vitaminok
A vízben oldódó vitaminok, mint a C- és B-vitaminok, valamint az elektrolitok, például a magnézium és a kálium, különösen érzékenyek a koffein hatására. A koffein ugyanis vízhajtó hatású, így a vizelettel ezek az anyagok gyorsabban kiürülhetnek a szervezetből, még mielőtt teljesen felszívódnának. Ez a hatás az anyagcserére, a hidratáltságra és az alvásminőségre is negatívan hathat.
A tudósok ráadásul megállapították, hogy minden 150 mg elfogyasztott koffein (ez kevesebb, mint egy eszpresszóban lévő, átlagosan 212 mg koffeint tartalmazó kávé) 5 mg kalciumveszteséget eredményez a szervezetben. A koffein ugyanis gátolja a kalcium felszívódását a bélben, és egyúttal csökkenti a csontokban tárolt mennyiséget. Kutatások kimutatták, hogy azok a nők, akik sok koffeint visznek be (napi 300 mg-nál több), gyakrabban szenvednek el csípőtáji törést, mint azok, akik ennél kevesebbet isznak, vagy teljesen kerülik a koffeint.
Ennyi időt várjon
A jó hír az, hogy nem kell lemondanunk a kávéról, csak az időzítésre kell figyelni. Sok készítménynél már az is segít, ha 30 perccel a koffeinbevitel előtt vagy után veszi be a vitaminokat. A vas esetében azonban érdemes hosszabb, 1-2 órás szünetet tartani.
Megoldás lehet még a vitaminok esti bevétele, típusuktól függően. A zsírban oldódó vitaminok (A, D, E és K) vacsorával is bevehetők, mivel az étkezések gyakran tartalmaznak zsírt, ami segíti a felszívódást. Azonban óvatosnak kell lenni a B-vitaminok vagy a magas B-vitamin-tartalmú multivitaminok este történő bevételével, mivel ezek energetizáló hatásúak lehetnek, ami zavarhatja az alvást.
Gyógyszerek, melyeket soha ne vegyen be kávéval
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!