Ezeket látta már?

Emelkedőben a Parkinson-kóros esetek száma - ez a 8 korai jele, amikre érdemes felfigyelnie!

Tünet
2025. március 14. 18:24
mik Parkinson-kór korai tünet jel

Nem csak a remegés utalhat Parkinson-kórra.

Egy friss, a The BMJ szaklapban publikált kutatás szerint a Parkinson-kór előfordulása 2021 és 2050 között világszerte 112%-kal növekedhet, ami alapján a diagnosztizált esetek száma 12 millióról 25,2 millióra emelkedhet. A kutatók 195 ország betegségtrendjeit vizsgálták, különös tekintettel azokra a tényezőkre, amelyek befolyásolják az esetek gyakoriságát.

Egy másik kutatói csoport azonban arra figyelmeztet, hogy a prognózis valószínűleg nem tükrözi teljesen a valóságot, és az esetek száma ennél is magasabb lehet.

Az Egyesült Államokban a becslések szerint a Parkinson-kór diagnózisainak száma akár 60%-kal is növekedhet. Jelenleg körülbelül egymillió ember szenved ebben a neurológiai állapotban az országban, amely jelentős hatással van a mozgásukra - írja a health.com. Egy közelmúltban készült tanulmány kimutatta, hogy az új esetek száma folyamatosan nő, évente körülbelül 90 000 új diagnózist állítanak fel, míg egy évtizeddel ezelőtt ez a szám 40 000 és 60 000 között volt.

Milyen betegség a Parkinson-kór?

A Parkinson-kór egy krónikus és progresszív neurológiai betegség, amely elsősorban a mozgás szabályozásáért felelős agyi területeket érinti. A betegség a dopamin nevű neurotranszmitter hiányával jár, mivel ekkor a gerinc tövéhez közeli dopamint termelő idegsejtek károsodnak és elhalnak.

A dopamin feladata, hogy segítsen az üzenetek továbbításában az agysejtek között, és kulcsfontosságú szerepet játszik a mozgás koordinálásában.

Kiket érint főleg a Parkinson-kór?

A Parkinson-kór leginkább az idősebb felnőtteket érinti (férfiaknál gyakoribb), és a kutatók megfigyelték, hogy a legnagyobb növekedés várhatóan a 80 év feletti korosztályban lesz. Az emelkedő megbetegedések számát elsősorban az öregedő népességnek tulajdonítják.

Noha jelenleg nincs gyógymód a Parkinson-kórra, a korai diagnózis segíthet a betegség súlyosbodásának lassításában. Az esetek számának növekedésével elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a Parkinson-kór jellemzőivel, korai tüneteivel.

Mik a Parkinson-kór korai tünetei?

A Parkinson-kór tünetei általában lassan kezdődnek, és kezdetben enyhe formában jelentkeznek. A tünetek kezelése érdekében a különböző gyógyszerek, terápiák és életmódbeli módosítások javasoltak.

Az alábbi 8 tünet gyakran már a betegség korai szakaszában megjelenhet, így érdemes ezekre felfigyelni:

  • Szaglászavar: a Parkinson-kór egyik gyakori korai jele az, hogy a beteg szaglásvesztést tapasztal. Ez a panasz bármikor felléphet a betegség során.
  • Székrekedés: igen gyakori gyomor-bélrendszeri tünete a betegségnek, amely gyakran már a motoros tünetek előtt jelentkezik.
  • Remegés: a betegek körülbelül 70-80%-a tapasztal remegést. Az ilyen remegés tipikusan nyugalmi állapotban jelentkezik, de alvás közben vagy részlegesen aktív állapotban enyhülhet. A tünetek általában a test egyik oldalán kezdődnek, gyakran a kézben, de előfordulhatnak még az alsó ajakban, lábszárban vagy állkapocsban is. Parkinson-kóros betegek körülbelül 50%-ának nyújtott karjai remegnek, és vannak, akik belső remegést éreznek végtagjaikban, hasukban vagy mellkasukban, ami nem látható kívülről.
  • Alvászavarok: bár sok minden megzavarhatja az alvást, ám az alvás közbeni hirtelen mozgások a Parkinson-kór jelei lehetnek.
  • Megváltozott írás: a Parkinson-kórban szenvedők kézírása gyakran megváltozik, kisebb és szűkösebb lesz.
  • Mozgásváltozások: a Parkinson-kór számos mozgásváltozást okozhat, például lassabb mozgást, a karok lendítésének hiányát járás közben, valamint nehezebb pislogást és mosolygást. Fájdalom is jelentkezhet. Például néhány lefagyott, nehezen mozgó vállú ember később ráébredhet, hogy a probléma neurológiai eredetű, nem pedig ízületi.
  • Változások a beszédben: a Parkinson-kór jellegzetes tünetei közé tartoznak a hangváltozások, amelyek lágyabbá, rekedtebbé vagy elmosódottabbá válhatnak.
  • Szorongás: a szorongás és a depresszió, mint nem motoros tünetek, gyakran a Parkinson-kór kialakulásának jelei lehetnek. Ezek a tünetek nem mindig a betegség következményei, hanem az agyi kémiában bekövetkező változások eredményei lehetnek.

A betegség előrehaladtával a Parkinson-kórban szenvedők közül sokan szédülést vagy egyensúlyzavarokat tapasztalhatnak. Gyakoriak a testtartás változásai is, mint a nyak hajlítása, a vállak lehajlása, valamint a csukló, térd és más ízületek hajlítása. Ezen tényezők miatt egyes betegek számára nehézzé válhat a mindennapi feladatok elvégzése.

Parkinson-kór: a kutatók szerint ez a módszer lelassíthatja a lefolyását
Kapcsolódó cikk a témában

Parkinson-kór: a kutatók szerint ez a módszer lelassíthatja a lefolyását

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Parkinson-kór # remegés # Kutatás # mozgászavar # székrekedés # szaglászavar # alvászavar # szorongás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés