A pszichológus szerint ez a könnyű 60 másodperces gyakorlat csökkentheti a szorongást
Csupán egy tollra és papírra van szükség hozzá.
A mai rohanó világban egyre gyakoribb a szorongás; szinte nincs is olyan ember, aki ne tapasztalná meg időnként ezt a kellemetlen és bénító érzését. Azonban nagyon nem mindegy, hogy valakin mennyire hatalmasodik el ez az állapot és mennyi ideig tart. Míg egyesek csak átmenetileg érzik, másoknál igen hosszan is jelen lehet, komolyan befolyásolva a mindennapjaikat. Egy neves pszichológus könnyen alkalmazható gyakorlati tanáccsal szolgált, amely segíthet enyhíteni a szorongást és visszanyerni a lelki egyensúlyt.
Csak toll és papír kell hozzá
Dr. Kirren Schnack klinikai pszichológus, a "Ten Times Calmer: Beat Anxiety and Change Your Life" című könyv szerzője, egy különleges technikát osztott meg, amely kevesebb mint egy perc alatt képes enyhíteni a szorongás kellemetlen tüneteit. Ehhez mindössze egy tollra és papírra van szükség, így bárki, bármikor könnyen alkalmazhatja - írja a The Mirror.
Ez a módszer nem csupán elméleti tanács, hanem gyakorlati útmutató, melyet Dr. Schnack a saját tapasztalatai és szakmai tudása alapján dolgozott ki.
Hogy pontosan mit kell tenni? A szakértő szerint a legfontosabb lépés, hogy felismerje, amikor az elméje a legrosszabb forgatókönyv felé próbálja irányítani a gondolatait. Ilyenkor az agy hajlamos túlzottan aggódni, ami csak tovább fokozza a nyugtalanságot. A megoldás egyszerűen hangzik, de rendkívül hatékony:
- Írja le a legrosszabb forgatókönyvet, amit a szorongás diktál.
- Ezután írja le a legjobb forgatókönyvet, még akkor is, ha az irreálisnak tűnik.
- Végül készítsen egy realisztikus forgatókönyvet, ami a legvalószínűbb kimenetelt tükrözi a saját tapasztalatai alapján.
Például:
- Legrosszabb eset: ezek a rángások jelezhetnek egy halálos betegséget.
- Legjobb eset: ezek a rángások semmit nem jelentenek, teljesen jól vagyok.
- Realisztikus forgatókönyv: a szorongás miatt izomrángásokat tapasztalok. Minél jobban aggódom, annál gyakrabban fordulnak elő, de mindig elmúlnak, amint megnyugszom.
Ez a gyakorlat segít abban, hogy az agy a félelemtől egy másik nézőpont felé forduljon. Még akkor is, ha nem hisz teljesen a legjobb vagy a reális forgatókönyvben, az írás folyamata elültet egy magot a tudatalattiba, amely megtanítja az agynak, hogy többféle magyarázat létezik a helyzetre. Ez a tudatosság és a perspektíva váltás rendkívül hasznos eszköz lehet a szorongás csillapításában.
Ezért fontos csillapítani a szorongást
A szorongásnak számos káros hatása van: nemcsak azonnali kellemetlen tüneteket okoz, de hosszú távon növeli a kardiovaszkuláris és egyéb krónikus betegségek kockázatát. Mentális egészség szempontjából a szorongás gyakran társul depresszióval, így az illető életminősége jelentősen romolhat.
Ilyen betegségeket okozhat hosszú távon a szorongás:
- szívbetegségek
- magas vérnyomás
- krónikus fájdalom
- emésztési problémák
- daganatok
- immunrendszeri zavarok
- légzőszervi betegségek
- depresszió
- alvászavarok
Szorongó alkat, mindenen stresszel? Ezek az alapvitaminok segíthetnek
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!