Ezeket látta már?

Az alváshiány súlyosan egészségkárosító lehet! Ezeket a kulcsfontosságú tápanyagokat pótolja

szív-érrendszer magnézium vitaminok alváshiány tápanyag hiány kalcium alvászavar

Az ősz beköszöntével alkalmazkodni kell a hűvösebb időjáráshoz, a rövidülő nappalokhoz, és ilyenkor sokan nyugtalanabbul alszanak, fáradtan ébrednek.

Az alvászavarhoz bizonyos tápanyagok hiánya is hozzájárulhat, ezért érdemes gondoskodni róla, hogy vitaminokból és egyéb mikrotápanyagokból elegendő mennyiséget vigyünk be a szervezetünkbe.

Az alváshiány következményei

A krónikus alváshiánynak súlyos egészségkárosító hatásai lehetnek. Egyes tanulmányok szerint, ha rendszeresen hét óránál kevesebbet alszunk éjszakánként, az megduplázza, a hat óránál rövidebb alvás pedig megnégyszerezi a halálozás kockázatát. Az alvásproblémák gyakran figyelmen kívül hagyott tényezője a tápanyaghiány: megfelelő mennyiségű kulcsfontosságú tápanyagra van szükségünk a jó minőségű, tartós alváshoz. Következzen néhány a legismertebb vitaminok, ásványi anyagok és egyéb nélkülözhetetlen tápanyagok közül, amelyek segíthetik a nyugodtabb éjszakákat.

C-vitamin

Kutatások alátámasztják, hogy azok az emberek, akiknél alacsony C-vitamin-szintet mutattak ki, több alvásproblémával küzdenek, és hajlamosabbak felébredni éjszakánként.

Magnézium

Ez az alapvető ásványi anyag segíti a szervezetet a melatonin nevű alváshormon termelésében. A magnézium oldja az izomfeszültséget is, amely megakadályozhatja a pihentető alvást; sőt a GABA (gamma-amino-vajsav) nevű neurotranszmitter termelésének ösztönzésével segíthet a feszültség enyhítésében, az idegrendszer ellazításában.

B12-vitamin

Hozzájárul a szervezet ideg- és vérsejtjeinek egészségéhez, és segíti a szervezet energiatermelését. Az alacsony B12-vitamin-szint fáradtságot, alvászavarokat, zsibbadást és bizsergést is okozhat.

L-triptofán

Az L-triptofán esszenciális aminosav, amelynek legalapvetőbb funkciója a szerotoninszintézis támogatása. A szerotonin egy neurotranszmitter, amely elősegíti az alvást, illetve hozzájárul a stabil hangulathoz. A triptofán étrend-kiegészítő szedését meg kell beszélni az orvossal, mert az általános egészségi állapot ismeretében ő tudja meghatározni a megfelelő dózist.

Ómega-3

Az ómega-3 zsírsavak a szív, az érrendszer és az agy egészségére gyakorolt kedvező hatásukról ismertek. Egyes kutatások az ómega-3 pótlását a jobb alvással is összefüggésbe hozták.

D-vitamin

Tanulmányok szerint kapcsolat lehet az alacsony D-vitamin-szint és a rossz alvásminőség között. Mivel a szervezet csak akkor tudja előállítani ezt a zsírban oldódó vitamint, ha napfény éri a bőrünket, és az ételekből nehéz elegendő mennyiséget bevinni, a téli időszakban szükség lehet a pótlására. Fontos, hogy beszéljen orvosával az egyéni tápanyagszükségletről, mivel a túl sok D-vitamin székrekedéshez, hányingerhez, hányáshoz és vesekő kialakuláshoz vezethet.

Kalcium

Kísérletek igazolták, hogy a kalciumhiány megzavarhatja az alvás REM-fázisként ismert ciklusát, ez az a szakasz, amikor álmodunk. Amikor a kutatók a kalciumszintet a normálisra emelték, az önkéntesek visszanyerték a normális REM-alvást.

Vas

Aki állandó kimerültséget, gyakori szédülést, fejfájást, étvágytalanságot tapasztal, az gyanakodhat arra, hogy vastartalékai kimerülőben vannak. A vashiányt összefüggésbe hozták a nyugtalan láb szindrómával is, amely az alvásfüggő mozgászavarok csoportjába tartozik, a krónikus alváselégtelenség és napközbeni aluszékonyság gyakori oka.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

álmatlanság

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához