5 reggeli tanács, mellyel kordában tarthatja vércukor szintjét
Nem mindegy, hogyan kezdi a napot.
Sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy a reggeli szokások milyen nagy hatással vannak egészségünkre. A gyors kávézás, az elvitelre vett reggeli vagy a munkába indulás előtt elszívott cigi ugyan könnyen beleilleszthető a rohanó életmódba, azonban ezek igen nagy károkat okozhatnak.
Kutatások szerint a reggeli szokások jelentős szerepet játszanak az optimális vércukorszint megőrzésében. Hogy mégis mit tegyen, hogy a szintjét megfelelő értéken tartsa?
Igyon vizet
Az optimális hidratálás alapkövetelmény a jó közérzet és az egészség megőrzése érdekében. A megfelelő folyadékbevitel ugyanis segít megelőzni a vércukorszint kiugrását, hiszen a kiszáradás és a magas vércukorszint gyakran kéz a kézben járnak. Justin Chan dietetikus szerint vízivás segít megelőzni a glükóz koncentrációjának növekedését a vérben, ami hozzájárul a vércukorszint szabályozásához - írja a Medonet. Ha nem szereti a vizet, egy kis citromlével ízesítheti.
Reggelizzen
Ez bizony nem érdemes kihagyni, még akkor sem, ha rohanni akar a munkába. Számos kutatás mutat rá arra, hogy a kihagyott reggeli nemcsak elhízáshoz vezethet, hanem összefüggésbe hozható a magas vércukorszinttel is.
- A hosszabb ideig tartó éhezés stresszként hat a szervezetre, ez pedig növeli a vércukorszintet – magyarázza Patricia Kolesa dietetikus.
Fontos tudni, hogy nem mindegy, mivel kezdjük a napot. A sokak által kedvelt lekváros zsemle például nem a legjobb választás a reggelihez. A kutatások szerint a reggelinek magas fehérjetartalmúnak kell lennie, mivel ez segít optimalizálni a vércukorszintet, és csökkenti a glükóz ingadozását a nap során. A fehérjében gazdag reggelik lassú, de tartós energiát adnak. Fogyasszon például lágy tojást teljes kiőrlésű pirítóssal, vagy készíthet joghurtot, turmixokat.
Sétáljon reggeli után
A testmozgás, különösen a reggeli órákban végzett aktivitás, kiváló módja annak, hogy fenntartsuk az egészséges vércukorszintet. Ugyanis az izmok, amikor mozgásban vannak, glükózt használnak fel energiaként. De mégis hogyan találhat időt a reggeli mozgásra? Ha autóval jár dolgozni, akkor például parkoljon le egy távolabbi helyen és sétáljon be az irodáig. Ha tömegközlekedéssel megy, szálljon le egy megállóval korábban, de az is jó, ha a munkahelyén a lift helyett inkább lépcsőzik. Étkezés után már két perc séta is csökkentheti a vércukorszintet, így érdemes beiktatni ezt a kis szünetet a napi rutinba.
Csak óvatosan a kávéval
A kávé koffeintartalma (még a fekete kávé is) hozzájárulhat a vércukorszint emelkedéséhez, így csak óvatosan fogyassza! Persze ez nem jelenti azt, hogy teljesen le kell mondani a kávéról, hiszen egy bizonyos mennyiségben még egészséges is! A szakértők szerint a koffein vércukorszintre gyakorolt hatásának mérséklése érdekében fontos a megfelelő hidratáltság fenntartása, az egészséges reggeli fogyasztása, valamint a napi 400 mg-os koffeinbeviteli határ betartása.
Kezelje a stresszt
A stresszt nem lehet kiiktatni az életünkből, így fontos, hogy megfelelően kezeljük. A vércukorszint alakulására ugyanis ennek szintje is hatással van. Ezért ajánlott a napot egy nyugalommal kezdeni. Éppen ezért lehetőleg ne rohanjon, ne kapkodjon; akár meditálhat egy keveset, végezhet légzőgyakorlatokat, mozoghat a nap elején. Ezek mind segíthetnek csökkenteni a stresszt és felkészíthetnek a napra. Ha alacsonyabb a stressz-szint stabilabb a vércukorszint is.
A dietetikus szerint ezzel az egyszerű gyakorlattal szinte azonnal csökkentheti magas vércukor szintjét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!