Ezeket látta már?

Mangánhiány

Hormonális, táplálkozási és anyagcsere betegségek
2010. november 23. 16:39
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A mangán az élő szervezet nélkülözhetetlen nyomeleme – még ha minimális mennyiségben is van jelen. A felnőttek napi mangánigénye 2,3 mg. Ennél nagyobb mennyiségben, más fémekhez hasonlóan, mérgező lehet. Számos enzim alkotóeleme. A mangántartalmú szuperoxid dizmutáz a mitokondriumokban található, és a sejtek oxidációs károsodása ("oxidatív stressz") elleni védelem egyik legfontosabb enzimje. Számos egyéb mangántartalmú enzim is ismert, melyek részt vesznek a szénhidrátok, zsírok, aminosavak és a koleszterin anyagcseréjében.

Mangánforrások

Mangánhiány

Forrás: Napidoktor


A leggazdagabb mangánforrások a mandula és diófélék, továbbá a hántolatlan gabona. A finomított liszt és fehérkenyér 19. századi megjelenése óta a mangánhiány is gyakoribb. Jelentős a zsíros halak, nyers olajos zöldségek mangántartalma is. A mangánhiány tényleges népességi gyakoriságáról viszont pontos adatokkal ma sem rendelkezünk.

A mangánhiány okai

A mangánhiány legfontosabb oka a finomított lisztek térhódítása. Magyarországon komoly tényező a rendkívül csekély halfogyasztás is. Mangánhiánnyal felszívódási zavar esetén, különösen a zsírok felszívódásának zavarával járó betegségek esetén is számolni kell (cöliákia, cisztás fibrózis, idült hasnyálmirigy-gyulladás, stb.). A túlzott vas, magnézium és kalcium bevitel is gátolhatja a mangán felszívódását. Izolált mangánhiánnyal a gyakorlatban nem találkozunk.

A mangánhiány tünetei

A mangánhiány csontváz-rendellenességeket, a kollagén kötőszöveti rostok károsodását és sebgyógyulási zavarokat okozhat.

Számos betegség kialakulását és súlyosbodását segítheti elő a mangánhiány. A legfontosabbak: Parkinson kór, csontritkulás, schizophrenia, cukorbetegség és epilepszia.

A mangánhiány lefolyása

Az izolált mangánhiány lefolyása és prognózisa nem ismert. Minden egyéb esetben a mangánhiány lefolyása a társuló betegség függvénye.

A mangánhiány diagnózisa

A mangánhiány a társuló betegségek hátterében többnyire nem kerül felismerésre.

A mangánhiány terápiája

A fentebb felsorolt betegségek kezelése során gondolni kell a mangánhiány lehetőségére is. Csak mangánt pótló gyógyszer, gyógytermék nem ismert, multivitamin és ásványi só pótló készítményekben viszont többnyire elegendő mennyiségben megtalálható a mangán. Célszerű a betegségek kezelését mangán (pontosabban nyomelem) pótlással is kiegészíteni.

Egyéb tudnivalók a mangánhiányról

A mangán, a cink és a magnézium mellett az öregedésért, az időskori szív és érrendszeri betegségekért, daganatos kórképekért, érelmeszesedésért, cukorbetegséggel kapcsolatos érkárosodásért, bizonyos degeneratív agyi kórképekért (Lewy-testes demenciák, Parkinson kór, Alzheimer kór) gyors ráncosodásért stb. felelős oxidatív stressz elleni küzdelem fontos bástyája. Az antioxidáns cink, mangán, magnézium tartalmú szuperoxid dizmutázok ezek ellen a betegségek ellen elvileg védenek. A nyomon követéses klinikai vizsgálatok eredményei viszont ellentmondásosak, hatásuk ma még nem tekinthető minden kétséget kizárónak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# általános egészségügyi téma # ásványianyag hiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés